Kako promijeniti slovo particije, CD, DVD-roma u Win XP

TUTORIALI, primjeri poboljšanja Windowsa, tips and tricks i savjeti u Windows XP operativnom sistemu, rješavanje problema u Windowsima.
Locked
IvanC
Administrator

Kako promijeniti slovo particije, CD, DVD-roma u Win XP

Post by IvanC » Tue Jun 08, 2010 1:04 pm

Kako promijeniti slovo CD-roma, DVD-roma ili particije u Windows XP
Kako promijeniti naziv particije ili CD-roma
(How to change partition drive letter in Windows XP)

I ovakvih potreba danas ima a ovih dana (koje slučajnosti) imao sam tri slučaja. Pa evo za sve buduće korisnike računala koji imaju potrebu i pitaju se kako promijeniti slovo particije u Windows XP sustavu.
U ovom primjeru uočite da su particija HDD-a pod nazivom Extended označena slovom F a DVD/CD-RW rom označen je slovom D.
Ako koristite Total Commander to može smetati jer particije nisu poredane C, D, E, DVD, CD, USB itd. Ako vam taj nered smeta tada pratite ovaj tutorijal.

Image

KORAK 1.
Ako na desktopu (radnoj površini) imate prikazanu ikonu Moje računalo (My Computer) tada kliknite na nju Desnom Tipkom Miša (DTM) pa klik na opciju Manage.

Image

Ako nemate ikonu Moje računalo (MY Computer) tada kliknite DTM na Task baru pa na Svojstva(Properties). Kliknite na karticu Izbornik Start (Menu Start) pa na gumb Prilagodi (Customize). Potom klik na karticu Dodatno (Advanced) i kartica i uključite opciju za prikazivanje izbornika Alata za administraciju sustava (prva stavka). Postavite na drugu ili treću opciju.
Sada u izborniku Start imate podizbornik Administrativni alati (Administrative Tools)

Image

Na opisani način možete imati u izborniku podizbornik i opciju Computer Management

KORAK 2.
Pokrenite Computer Management i kliknite na opciju Disk Management. U Disk Managementu uočite sve particije na hard disku računala. Kliknite DTM na onu particiju ili CD/DVD jedinicu kojoj želite promijeniti nazivno SLOVO pa potom klik na opciju Change Drive Letter and Paths…

Image

U slijedećem dijalog prozoru kliknite na gumb Change pa u slijedećem dijalog prozoru izaberite nazivno slovo sa padajućeg izbornika. Potvrdite promjenu na gumb OK.

Image

Nakon svih izmjena posložili ste nazivna slova particija i CD/DVD rom jedinica.

Image

Ako želite promijeniti naziv same particije tada jednostavno kliknite dvoklik na ikonu Moje računalo (My Computer) i u otvorenom prozoru kliknite DTM na particiju kojoj želite promijeniti naziv. Na skočnom izborniku imate dvije mogućnosti
- Promijeni (Rename)
- Svojstva (Properties)

Izaberite po želji način pa upišite novi naziv particije i potvrdite promjenu.
Na kraju restartajte računalo.

MAPOMENA: Vodite računa da nakon ovih izmjena svi folderi koji su bili sherani na dotičnim particijama (koje mijenjate) će biti poništeni a naravno i CD/DVD rom ako ste ga šerali.
Dapače, savjetujem da šeranje skinete prije svih izmjena na particijama ili CD/DVD rom jedinicama (koje mijenjate)
Administrator foruma
IvanC

Locked