Kako instalirati Windows 95/98/ME pomoću boot floppy diskete

TUTORIALI, tips and tricks isključivo vezano uz instalaciju nekog software ili hardware.
Locked
IvanC
Administrator

Kako instalirati Windows 95/98/ME pomoću boot floppy diskete

Post by IvanC » Sat Mar 06, 2010 6:55 pm

Kako instalirati Windows 95 pomoću boot floppy diskete ?

(Kako instalirati Windows 95 OSR koji nije butabilan )
(How to install Windows 95 with boot floppy disk)

Ovaj tutorial možete primjeniti i na nebutabilne instalacije Windows 98/ME

S obzirom da sam zadnjih dana radio tutorial vezan za instalaciju Windows 95 OSR i to sa bootable CD-a, u ovom tutorialu objasnit ću kako se radi instalacija kada nemate Windows bootabilni CD a uz to ne želite ga izraditi (ili ne možete)

Ovaj tutorial sastoji se od nekoliko osnovnih koraka
- Postavljanje First Boot uređaja
- Potrebno je imati Bootable floppy disketu
- Formatiranje HDD-a
- Boot računala sa floppy-ja i instalacija Windows 95 (eventualno Win98 ili WinME)

POSTAVLJANJE FIRST BOOT UREĐAJA U BIOSU

1. Umetni Instalacijski CD u CD-rom i Floppy u flopy-uređaj => Restartajte računalo

2. Postavite First Boot uređaj floppy ( pogledajte ovdje kako se postavlja FIRST BOOT U BIOSU )

FORMATIRANJE HDD-a iz MS-DOS-a (Kako formatirati HDD iz MS-DOS )

3. Nakon postavljanja First Boot u Biosu (za Floppy) računalo se restartalo, umetnite Bootabilnu Floppy disketu
( ako je nemate OVDJE možete downloadati Boot disketu za Windows 95, koja u sebi sadrži driver za CD-rom i Volkov Commander ili posjetite OVU web stranicu. Ako ste downloadali moju boot floppy disketu, jednostavno kopirajte sve datoteke na Floppy disketu i spremni ste za Boot-anje. (ovdje je važno da kopirate uz sve vidljive datoteke, pomoću Windows Commandera ili programa koji vidi skrivene (hiden) datoteke i (ebd.sys. drvaspace.sys, msdos.sys, io.sys). Bez ovih skrivenih (hiden) datoteka nećete moći boot (podići) kompa.

3a. Kada se ponovno komp podigao i boot odradio na kraju se pojavi prompt A:\>
Kada ste pozicionirani na promptu A:\> imate dva načina na koji možete pokrenuti instalaciju Windows 95. Pratite niže navedene korake.

............INSTALIRANJE WINDOWS 95 na dva načina................

-- PRISTUP INSTALACIJI PREKO Volkov Commandera

4. Ako ste "podigli" računalo sa mojom boot floppy disketom koja sadrži u sebi Volkov Commander tada uradite slijedeće.

5. Kada dođe do drugog screena i piše ( starting Windows 95 ) ne dirajte ništa već sačekajte da boot odradi do kraja. (ako je potrebno pritisnite razmaknicu nakon dužeg vremena)

6. Kada BOOT odradi svoje i pojavi ti se prompt A:\> tada upišite slijedeće:
A:\>vc.exe i pokrenut će Vam se prozor Volkov Commandera ( sličan Norton Commanderu ili Windows Commanderu, tj. Total Commanderu ali za DOS )

Image

7. Dakle, potrebno je znati raditi sa Volkov Commanderom ( to je slično kao i sa Norton Commanderom, Windows Commanderom ili Total Commanderom ) nakon naredbe VC.exe + enter pokrenut će se program, i pritiskom na tipku ALT+F2 dobivamo izbornik sa popisom naših dostupnih particija. Nas zanima particija R: tj. to je naš CD-rom na kojem se nalazi instalacija Windows 95.

Image

Nakon prelaska na R => CD potrebno je ući u folder

Image

i pokrenuti SETUP.EXE da bi pokrenuli instalaciju Windows 95.

Image

-- PRISTUP INSTALACIJI PREKO COMMAND PROMPTA iz MS-DOS

8. Nakon bootanja sa floppy boot diskete imate ovakvu situaciju na ekranu gdje pise prompt A\>
Upišite C: + enter i prebacili ste se na C particiju. Nakon toga upišite DIR i očitali ste ima li što na particiji C (u našem slučaju nema jer smo formatirali HDD) Kako se formatira HDD iz MS-DOS pogledajte Kako formatirati HDD iz MS-DOS

Upišite R: i prebacili ste se na CD-rom tj. naš CD sa instalacijom Windows 95.
Upišite DIR i očitali ste koji sve folderi i files se nalaze na CD mediju. U našem slučaju uočite da imamo dvije datoteke (files, BMI i BIN) i jedan folder (directory WIN95OSR)

Image

U slijedećem koraku potrebno je ući u directory WIN95OSR a to uradite tako što ćete otipkati naredbu CD WIN95OSR, sada ste pozicionirani u folderu (directory) i za pokretanje instalacije otipkajte SETUP.EXE

Image

9. Dalje samo pratite instalaciju i zahtjeve setupa.

U koliko želite vidjeti kako teče automatska BOOT instalacija Windows 95 sa CD-a skinite ovaj AVI (video)

Vezani linkovi koje je dobro pogledati uz ovaj tutorijal su:

- Download Boot Floppy diskete sa HR settingsima imate OVDJE
- OVAJ i OVAJ link za download IMAGE diskete po izboru za određeni OS.
- Postavljanje First Boot uređaja u BIOS-u
- Kako formatirati HDD iz MS-DOS
- Kako kreirati BOOT FLOPPY disketu
- Kako kreirati BOOT CD za instalaciju Windows 95 ili 98/ME
Administrator foruma
IvanC

Locked