Kako kreirati BOOT FLOPPY disketu ?

TUTORIALI, tips and tricks u vezi Hardware and Network, Mreže i UTP kablove, Bios, Ruter, Modem, Switch.
Locked
IvanC
Administrator

Post by IvanC » Sat Mar 06, 2010 6:35 pm

(How to make boot floppy disk - FDD disk ?)

Ako ste se ikada pitali kako kreirati BOOT floppy disketu a niste znali, pratite ove korake. U ovom primjeru pokazat ću kako kreirati bootable disketu za Win95. Naravno floppy disketa se može također kreirati ako imate instalirane Windows 95. ( ali recimo mi nemamo ni Win95 ni Win98 kao ni WinME ;-)

Kao prvo potrebno je imati računalo sa Floppy uređajem, ispravnu floppy disketu (3,5") i datoteku koja će nam poslužiti za kreiranje bootabilne diskete.

KORAK 1.

Download datoteke IMG koja će nam poslužiti za kreiranje BOOT diskete u Windows 95 ( a možete i ostale ako Vas zanimaju ). Na OVOM linku downloadajte datoteku Windows95b.exe iz Izbornika Windows 95/Download Boot Disks

KORAK 2

Umetnite ispravnu Floppy disketu u uređaj i pokrenite Windows95b.exe datoteku.

Image

Na ovom dijalog prozoru kliknite U redu (OK) da se zahvalite autoru

Image

Dakle ovdje je potrebno umetnuti disketu u Floppy uređaj

Image

Ovaj dijalog prozor Vas upozorava da disketa nije prazna i da će svi podaci na njoj biti obrisani. Kliknite Da (Yes)
Image

Na ovom dijalog prozoru pratite proces formatiranja diskete i prebacivanje boot datoteka

Image

Kada je "uspješno" završeno prebacivanje datoteka možete ih pogledati iz Windows Explorera ili nekog drugog programa za manipulaciju datotekama.

Image

Ovako kreirana floppy boot disketa će prilikom podizanja sistema učitati osnovne drivere kao i za CD-rom da bi smo ga mogli koristiti za instalaciju Windows 95. U ovom slučaju nakon podizanja sistema bit ćete pozicionirani na A:\> pa je potrebno pronaći setup.exe datoteku za instalaciju Win 95

Image

Ako želite npr. biti pozicionirani odmah u folderu za instaliranje Win95 tada je potrebno editirati autoexec.bat.

U osnovni autoexec.bat ja sam dodao tri naredbe koje će nas pozicionirati na CD medij pod oznakom R: u folder Win95osr i pokrenuti setup.exe za instalaciju Windowsa

Image

Vezani linkovi koje je dobro pogledati uz ovaj tutorijal su:

- Download Boot Floppy diskete sa HR settingsima imate OVDJE
- OVAJ i OVAJ link za download IMAGE diskete po izboru za određeni OS.
- Postavljanje First Boot uređaja u BIOS-u
- Kako formatirati HDD iz MS-DOS
- Kako kreirati BOOT CD za instalaciju Windows 95 ili 98/ME
- Kako instalirati Windows 95/98/ME pomoću boot floppy diskete
Administrator foruma
IvanC

Locked