Kako postaviti FIRST BOOT uređaj u BIOSU

TUTORIALI, tips and tricks u vezi Hardware and Network, Mreže i UTP kablove, Bios, Ruter, Modem, Switch.
Locked
IvanC
Administrator

Kako postaviti FIRST BOOT uređaj u BIOSU

Post by IvanC » Sat Mar 06, 2010 7:28 am

Kako postaviti First Boot uređaj u BIOS-u ?

S obzirom da ima i ovakvih pitanja koje postavljaju početnici evo mali tutorial.
Sam način postavljanja First Boot uređaja ( Floppy, HDD, CD-rom, DVD-rom ) ovisit će o vrsti i verziji Vašeg BIOS-a.

KORAK 1

Potrebno je startati računalo i kada se pojavi prvi screen na kojem imate mogućnost uočavanja opcije za ulazak u BIOS SETUP ( u ovom slučaju je to pritisak na tipku DEL (delete)) a ovu opciju možete uočiti na slici ispod (Press DEL to enter SETUP)

Npr: kod ulaza u Bios na Laptoppu (notebook) potrebno je pritisnuti tipku F2.
U principu važan je ovaj prvi screen jer na njemu piše koja kombinacija tipki ili tipka se mora pritisnuti da bi se ušlo u Bios Setup.

Image

KORAK 2

Nakon ulaska u Setup BIOS-a pojavljuje Vam se izbornik Biosa. Na njemu možete uočiti proizvođača Biosa kao i područja koja možete podešavati. Nas trenutno zanima područje "Advanced Chipset Features" jer se za ovu verziju Biosa First Boot uređaj postavlja u njemu.
Dakle dvoklik na navedeno područje (na slici označeno strelicom)

Image

KORAK 3

Nakon ulaska u područje za postavljanje First Boot jedinice hardware potrebno je:
- za opciju "First Boot Device" postaviti Floppy ako sistem dižemo sa floppy-ja ( ili CD Rom ako želimo da nam se prvo računalo boota sa CD-roma.
- Second Boot opet po želji ali ja ovdje uglavnom postavljam HDD-0 ili HDD-1 ovisno o Biosu

Nakon postavljanja redoslijeda Boot jedinica potrebno je pritisnuti tipku F10 i snimiti promjene a nakon toga restartati računalo.

Image

Evo nekoliko primjera Biosa i postavljanja First Boot uređaja

Image

Image

Image

Vezani linkovi koje je dobro pogledati uz ovaj tutorijal su:

- Download Boot Floppy diskete sa HR settingsima imate OVDJE
- OVAJ i OVAJ link za download IMAGE diskete po izboru za određeni OS.
- Kako formatirati HDD iz MS-DOS
- Kako kreirati BOOT FLOPPY disketu
- Kako kreirati BOOT CD za instalaciju Windows 95 ili 98/ME
- Kako instalirati Windows 95/98/ME pomoću boot floppy diskete
Administrator foruma
IvanC

Locked