Kako instalirati printer – pisač na serial port

TUTORIALI, tips and tricks u vezi Hardware and Network, Mreže i UTP kablove, Bios, Ruter, Modem, Switch.
Locked
IvanC
Administrator

Post by IvanC » Mon Oct 12, 2009 9:56 pm

Kako dodati printer – štampač HP laserJet 1100 preko serial porta na računalo
( How to add / install printer to Serial Port )

Uočio sam da se i danas početnici muče sa instalacijom printera na serijski port. Stoga evo jedan kratki i jednostavni tutorial kako se instalira printer na serijski port. Operativni sustav je Windows XP SP3.

U ovom tutorijalu prikazat ću kako se instalira printer HP LASER JET 1100 na serijski priključak a uz to bez drivera koji su inače potrebni da bi printer radio bez problema ( Windows XP SP3 ima u sebi integriran driver za ovaj printer )

Image

Serijski portovi ( priključci ) na računalu ( nas zanima onaj crvene boje )

Image

Image

KORAK 1.

Uključite Vaš printer u el. utičnicu i priključite ga na računalo ( Serial port ). Umetnite nekoliko papira za printanje.

Za početak kliknite na
- START => Pisači i Faksovi ( Printers and Faxes ). Otvara Vam se prozor kao na slici ispod a potom kliknite dvoklik Lijevom Tipkom Miša

Image

KORAK 2.

Otvara Vam se startni prozor čarobnjaka, kliknite na gumb Next

Image

KORAK 3.

U novootvorenom prozoru uočite dvije opcije.

1. Lokalni pisač priključen na ovo računalo ( sa opcijom da čarobnjak automatski detektira Vaš pisač )
2. Mrežni printer priključen na neko drugo računalo

S obzirom da je printer iz ovog tutoriala priključen na računalo na kojem ga instaliram, ja sam odabrao prvu opciju i čekirao opciju za automatsku detekciju Plug and Play ( priključi i radi ) da vidim hoće li ga Windowsi prepoznati. ( kod USB printera ga obično prepoznaju )
Kliknite na gumb Next

Image

KORAK 4.

Nakon klika na gumb Next u prethodnom koraku, pojavljuje Vam se dijalog prozor čarobnjaka koji pretražuje Vaš hardware u potrazi za novim uređajem. Sačekajte da vidite hoće li čarobnjak pronaći Vaš printer.

Image

KORAK 5.

Nakon kraćeg pretraživanja čarobnjak Vas izvještava o rezultatu istog. S obzirom da za ovaj puta čarobnjak nije pronašao da je moj printer priključen na računalo, izvijestio je da nije pronašao Plug and Play printer.
Klik na gumb Next

Image

KORAK 6.

Na slijedećem prozoru čarobnjak "Add Printer Wizard" nudi dvije opcije.

1. upotrijebi slijedeći port ( sa izborom serijskih portova )
2. kreiraj novi port

S obzirom da mi znamo da je naš port Serial ( slikovito priključak vidite na slici ispod ) odabrat ćemo prvu opciju ( br. 1 )

Image

U slučaju da želite odabrati neki drugi port, sa padajućeg izbornika imate nekoliko mogućnosti ( vidi sliku ispod )

Image

Nakon odabira vrste porta kliknite na gumb Next

KORAK 7.

Sada dolazimo do prozora u kojem imamo dvije mogućnosti.

1. Imamo pripremljene drivere za printer
2. Nemamo drivere za printer

Ako imamo pripremljene drivere za printer ( bilo na disketi ili u folderu na HDD-u ) kliknit ćemo na gumb Have Disk i pratiti upute i zahtjeve čarobnjaka.

Ako nemamo drivere za printer, idemo ih potražiti u bazi Windowsa ( ako su kojim slučajem već integrirani u dotičnu bazu ). A u našem slučaju imamo sreće.
Dakle na lijevom dijelu prozora pronađemo proizvođača printera u našem slučaju to je "HP" a u desnom dijelu prozora pronađemo naziv modela printera a to je u našem slučaju "LaserJet 1100"
Nakon pronalaska dotičnog printera kliknimo na gumb Next ( ponekada se zna dogoditi da stariji printeri sa serijskim priključkom rade i sa nekim starijim driverima dotičnog proizvođača )

Image

KORAK 8.

Prozor koji vidite na slici ispod neće se uvijek pojaviti. S obzirom da sam za ovaj tutorial htio da pokažem i tu mogućnost ja sam ovaj printer dvaput instalirao.
Što se u stvari događa. Prilikom odabira printera i započete instalacije čarobnjak nas upozorava da se na disku već nalaze driveri za dotični printer ( ali nisu instalirani ) pa nas pita slijedeće:

1. Zadržite postojeće drivere ( preporučeno )
2. Upotrijebi nove drivere i prepiši ih preko postojećih

Naravno ja sam izabrao opciju koju čarobnjak preporučuje. Ovo se može dogoditi i ako ste nekada koristili neke drivere za neki drugi printer pa ste ga obrisali i slično.

Image

KORAK 9.

Na slijedećem prozoru čarobnjak "Add Printer Wizard" nudi da upišemo naziv printera

Image

KORAK 10.

Na slijedećem prozoru čarobnjak "Add Printer Wizard" nudi opciju da dijelimo printer u mreži s drugim korisnicima ( share )
AKo ćete samo vi koristiti dotični printer tada izaberite prvu opciju a ako ćete se umrežiti bilo preko rutera/switcha ili peer-to-peer mreže tada izaberite drugu opciju i upišite naziv printera ( onako kako želite da se vidi u mreži ).
U ovom drugom slučaju naziv printera pišite bez razmaka ( praznina ).
Npr: HP_LJ_1100

Image

KORAK 11.

Na slijedećem prozoru čarobnjak "Add Printer Wizard" nudi testiranje ispravnosti našeg printera putem "Test stranice" .
Preporučujem da prethodno umetnete papira u printer a potom kliknete na gumb Next

Image

KORAK 12.

Na slijedećem prozoru čarobnjak "Add Printer Wizard" Vas pita je li uspješna Test stranica. Ako je na papiru čitljivo prikazan Text Windows-Testa tada kliknite na gumb Next.

Image

KORAK 13.

I na kraju kliknimo na gumb Finish

Image

KORAK 14.

Vratimo se na početak tj. na prozor Printers and Faxes i uočimo instaliran naš printer.

Image
Administrator foruma
IvanC

Locked