Kako premjestiti Windows sistem na novi HDD

TUTORIALI, tips and tricks u vezi Hardware and Network, Mreže i UTP kablove, Bios, Ruter, Modem, Switch.
Locked
IvanC
Administrator

Post by IvanC » Mon Dec 06, 2010 1:47 pm

(Kako prebaciti C particiju na novi Hard Disk)
(Kako premjestiti sistem na novi HDD)
(Kako prebaciti sistem sa ATA HDD na SATA HDD)
(Kako klonirati C pariciju na novi hard disk)

U ovom kratkom tutorijalu opisat ću osnovne korake kako prebaciti Windows sistem na novi HDD. Zašto je ovo potrebno.? Pa ima više razloga:
- Nemate prostora na starom HDD-u (ata)
- Jednostavno želite koristiti novi HDD (sata)
- Stari HDD je u problemima?

Ja sam stjecajem okolnosti privremeno imao pri ruci jedan HDD SATA 500GB pa sam ovo za probu odradio u slijedećoj situaciji:

- Stari HDD WD 80GB ATA HDD, (particije C: =20GB, D: =30GB i E: =30GB)
- Novi HDD WD 500GB SATA (patricije C: 150GB i D: =350GB)
- Operacijski sustav Windows 7

Da se odmah razumijemo, Windows 7 u sebi sadrži opciju kreiranja bekapa (Create a system image) i (Create a system repair disc). Za više detalja pogledajte ovaj tutorijal Create a backup image a uz to i linkove pri dnu za ostale tutorijale vezane uz "Windows 7 backup" i "System Recovery"
Ja ću ovdje opisati jedan drugi način prebacivanja Windows sistema na novi hard disk

Kao prvo koristio sam HIREN'S BOOT ver. 10.6 sprženu na CD medij (Ako želite možete pogledati link Kako instalirati Hiren's Boot na USB

Prije bilo kakvog rada na iskapčanju (isključivanju) HDD-a sa napajanja računala ili iskapčanja kablova OBAVEZNO iskopčajte računalo iz el. Utičnice, bilo na gumbu na kućištu napajanja ili vađenjem naponskog kabla, pa sačekajte nekoliko sekundi da se elektricitet u kondenzatorima isprazni, vjerojatno imate LED diodu na MBO pa ćete znati kada se ona ugasi)

Da bi se mogli lakše snalaziti svaku particiju imenujte nazivom. Ja sam npr. to odradio ovako

Stari ATA HDD (imenovao particije)

- C particija => ataC
- D particija => ataD
- E particija => ataE

Novi SATA HDD (imenovao particije)

- C particija => sataC
- D particija => sataD

KORAK 1. => U računalu priključen samo SATA Hdd

- Iskopčan stari ATA HDD iz računala.
- U Biosu postavljen First Boot => CD-rom uređaj
- Priključen novi SATA HDD, ako ga Bios vidi sve je u redu
- Podignut sistem sa Hiren's Boot CD-a => opcija MiniXP
- Pomoću Hiren's Boot CD-a preko Partition Wizard Home kreirane i formatirane u NTFS particije C: => 150GB i D: =350GB (obavezno postavite "Active" particiju C: ili nećete moći bootati na novom Hdd-u)

KORAK 2. => U računalu priključena oba HDD (ATA i SATA)

- Prikopčan stari ATA HDD
- Umetnut Hiren's Boot u CD-rom i sistem podignut s CD-a (opcija MiniXP)
- Sa programom GHOST kreiran image C: particije (ataC) na novi SATA HDD na particiju D: (sataD)
Local => Partition => To Image
- Kopirani svi podaci sa starog ATA Hdd-a sa particija D (ataD) i E (ataE) na novi SATA HDD na particiju D: (sataD)
- Shut down računala (isključite ga potpuno iz el. napona)

Sada sam na SATA HDD-u imao na D: (sataD) image koju je kreirao Ghost i sve kopirane podatke sa ATA HDD-a

KORAK 3. => U računalu priključen samo SATA Hdd

U slijedećem koraku potrebno je opet isključiti računalo iz el. napajanja i isključiti ATA Hdd a ostaviti priključen SATA.

- Podići sistem sa Hiren's Boot CD-a
- Pomoću GHOST napraviti recovery one naše prethodno kreirane datoteke (koja bi se sada trebala nalaziti na D: particiji SATA Hdd-a (sataD)
- Dakle tu *.GHO datoteku-image vratiti na C: (sataC)
Local => Partition => From Image
- Nakon vraćanja Image => Shut Down računala i izvadite CD iz CD-rom uređaja.
- Uključite računalo => Operacijski sistem bi se trebao podići kao i kada ste ga imali na ATA Hdd-u. (bar kod mene jeste ;-)

- U slučaju da imate problema sa podizanjem sistema, iskoristite originalni instalacijski CD/DVD vašeg operacijskog sustava i pomoću njega probajte odraditi System Repair
- Windows XP Repair
- Windows 7 - Startup Repair

Kod mene se pojavio jedan mali problem koji je riješen ponovnim formatiranjem D particije iz samih Windowsa.
Dakle, nakon podizanja sistema imao sam problema sa kompresiranjem datoteka (ili foldera) sa C na D. Javljao se error "Disk may be full!"
Sa kopiranjem nije bilo problema

S obzirom da je particija veličine 350 GB to je bilo nemoguće. Tada sam se dosjetio da probam reformatirati cijelu D particiju. Sklonio sam privremeno podatke sa D na C particiju i preko Disk Managementa reformatiirao D particiju (NTFS format).
Nakon formatiranje D particije vratio nazad podatke sa C na D i tada je sve bilo OK ;-)

Nakon svega 95% programa radi be4z problema. Poneki program prilikom pokretanja tražio je original instalacijski CD, nakon umetanja istog program se doinstalirao i funkcionirao bez problema (osim XAMPP i Appache Servera, on nije radio? ) pa sam ga reinstalirao kompletnog

Sve u svemu brže i bolje nego instalacija od nule ;-)
Administrator foruma
IvanC

Locked