Kako instalirati SMF forum

TUTORIALI, tips and tricks isključivo vezano uz instalaciju nekog software ili hardware.
Locked
IvanC
Administrator

Post by IvanC » Wed Sep 24, 2008 8:14 pm

Instalacija SMF foruma je vrlo jednostavna i krataka, ali ipak ovaj tutorial namijenjen je za početnike Step-by-Step .

ZABRANJENO JE OVU TEMU KOPIRATI NA DRUGE FORUME BEZ DOZVOLE ( www.ic.ims.hr )

Za instalaciju SMF foruma na server ili localhost ( lokalno računalo ) ili za testiranje foruma potrebno je slijedeće:

1. Download SMF foruma ( Simple Machines Community Forum ) - instalacije
2. Instalirati XAMPP, ako već niste to uradili ( ili WAMP ) ili imati zakupljenu web domenu na koju ćete instalirati SMF forum.
3. Kreirati SQL bazu u phpMyAdmin panelu
4. Instalirati SMF forum

KORAK 1.
Download SMF foruma

Potrebno je downloadati instalacijski paket sa interneta smf_1-1-6_install

Nakon skidanja full package ZIP datoteke 1.1.6 trebate je raspakirati u folder na localhostu ( Wamp ili XAMPP ) ili uploadati na server.
Ja sam za ovaj primjer koristio XAMPP i kreirao folder SMF na njemu u koji sam raspakirao dotičnu instalaciju.

To bi izgledalo ovako kao na slici 1.

Slika 1.
Image

KORAK 2.
Instalacija servera XAMP ili WAMP, ili zakup web domene

Ako niste zakupili web doimenu tada isprobajte ovaj tutorial na svom računalu i testirajte forum.
Kako se instalira XAMPP pogledajte na linku viewtopic.php?t=567

KORAK 3.
Kreiranje SQL baze

Prije same instalacije trebate imati kreiranu SQL bazu. Istu možete sami kreirati preko phpMyAdmin panela, ili C-Panela ili Vam to može uraditi provider kod kojega ste zakupili hosting-domenu.
Kako se kreira SQL Baza pogledajte link viewtopic.php?t=576

Ja sam za ovaj tutorial kreirao SQL bazu na localhost serveru Xampp pod nazivom smf a taj naziv je i poželjan.

KORAK 4.
Instalacija SMF foruma

Za početak instalacije SMF foruma trebate u Vaš browser upisati adresu do foldera na localhostu ili web domene. ( http://localhost/myWeb/smf/ ) ili ( http://www.vasa-domena.com/ )

Nakon pristupa adresi pojavljuje Vam se prozor u kojem trebate ispuniti određena polja i uključiti određene opcije. Ispunite sve prema primjeru na slikama 2 i 2a.
Kliknite na gumb PROCEED.

Slika 2.
Image

Slika 2a.
Image

Nakon klika na gumb Proceed pojavljuje Vam se novi prozor u browseru u kojem trebate postaviti
Naziv za Administratora, lozinku za pristup administratorskom accountu, e-mail i lozinku koju ste postavili za pristup SQL bazi ( ili je dobili od providera )

Slika 3.
Image

Nakon klika na gumb Finish pojavit će Vam se novi prozor u kojem trebate aktivirati ( uključiti ) opciju Click here to delete this install.php now.

Slika 4.
Image

Nakon uključivanja opcije gore na slici 4. znači da će nakon nekoliko sekundi isto polje biti "zasivljeno" i automatski će se obrisati datoteka install.php .
Pažnja: ovu aktivnost ne podržavaju svi serveri, pa prema tome Vi osobno trebate sami obrisati ovu datoteku kada završite instalaciju. Pogledajte sliku 1. ovog tutoriala.

Slika 5.
Image

Sada kliknite na link koji je podvučen plavo "your newly instaled forum" i otvara Vam se instaliran forum.

Slika 6.
Image

Završili ste sa instalacijom SMF foruma. Za ulazak u Administratorski account i administriranje foruma kliknite na tab ADMIN.

Slika 7.
Image

I to je to, sada možete kreirati grupe u forumu i uživati u svojoj kreaciji ;-)

Kada se odlogirate sa foruma, ponovno se možete kao administrator logirati sa username i password koji ste upisali u koraku kao na slici 3.
Administrator foruma
IvanC

Locked